Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Žebříkový posed si zvládnete postavit sami

front.post
front.public: 19. 11. 2018
000

Jednoduchá konstrukce, nízké pořizovací náklady, dokonalý kontakt s přírodou a mobilita dělá z tohoto nepostradatelného loveckého nástroje senzačního pomocníka v průběhu celé sezóny. Žebříkový posed je vítanou součástí na mnoha loveckých honitbách. Jaké přináší výhody a s kterými úskalími je nutné počítat?


 


Jednoduchost je vykoupena komfortem


Právě jednoduchost tohoto mobilního posedu je hlavní nevýhodou nabízeného komfortu. Musíte se připravit na to, že nebudete během čekané chráněni před nepřízní klimatických podmínek a v zimních dnech určitě neoceníte sněhovou nadílku. Na druhou stranu získáte mobilního partnera, jehož přenos vám nezabere příliš času a lze ho tedy využívat na libovolných místech dle vlastních potřeb a uvážení.


Na trhu se samozřejmě objevují i skládací posedy, které lovec zvládne přesunout sám, nevýhoda spočívá ve vyšší pořizovací ceně. Proto se v našem článku dozvíte, jak si takový žebříkový posed zhotovit svépomocí a za minimální náklady.


 


Postup výroby


K výrobě si připravte standardní 2 střešní latě o délce 3 metrů 40 na 60, 7 latí o délce 2 metry 30 na 50 a 4 latě o délce 1,2 metrů 30 na 50. Počítejte s drobnou rezervou pro finální úpravu a řez. Jako spojovací materiál bohatě poslouží jedna závitová tyč o průměru 8 mm a 4 vratové šrouby 8x80 mm. Nezapomeňte na 20 křídlových matek a podložky ve stejné počtu. Nezbytnou součástí jsou pak ještě vruty v počtu 20 kusů o délce minimálně 65 mm a 20 slabších vrutů asi tak 50 mm.


 


Zvládne to opravdu každý


Jednoduše použijte dvě stojky ze silnějších latí a 7 přičlí s roztečí okolo 30 centimetrů. Díry si předvrtávejte, aby se latě nerozštíply.  Nad poslední přičli ve vzdálenosti 40 cm vyvrtejte 9mm otvory pro sedák a stojky nad těmito otvory zkraťte ve vzdálenosti 50 cm.


Nezapomeňte na zádové vzpěry jak pro sedák tak stabilizační. Dolní konec sedákové vzpěry uchyťte asi 120 cm nad zemí. Sedák si vyrobte z prkének a opěrky budou ukotveny ke koncům stojkových latí a koncům zadní sedákové vzpěry.


Zadní stabilizační vzpěry od země na prostředek žebříkového posedu by měly mít 2 metry a nebo si vytvořte ještě stabilnější vzpěru a pořiďte si tří metrové latě a uchyťte je rovnou pod sedačkou. Celková hmotnost takového žebříkového posedu by neměla překročit 35 kilogramů.