Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Výzbroj a výstroj pro lov srnce

front.post
front.public: 16. 10. 2018
000-obnoveny-obnoveny

Osobní názory lovců při volbě správné výzbroje pro lov srnčí zvěře se hodně různí, nemá tedy cenu poukazovat na jeden tip nábojů či zbraně, ale prozkoumat tuto oblast z trochu komplexnějšího pohledu. Opravdu jdete na lov pouze srnčí zvěře nebo chcete být naopak připraveni i na možnost sestřelení spárkaté?


 


Odpověď na tuto otázku pak vede k univerzálnějšímu druhu zbraně, jelikož se v tuzemských lesích objevují i silnější tipy zvěře. Právě z těchto důvodů je vhodné si opatřit zbraň vyhovující ke smrtelnému zasažení obou skupin.


 


Náboje pro lov srnčí zvěře


Zákonné ustanovení hovoří o nutnosti používat náboje s minimální dopadovou energií 1000 joulů na sto metrů. K těmto účelům poslouží ráže .222 nebo .223 Remington 5,6 x 52 R, 5.6 x 57 nebo .243 Winchester. Vhodné tipy zbraní jsou například kulovnice od výrobce Savage nebo opakovačky popřípadě 5,6x50 R magnum. Lovec získá možnost uštědřit silný zásah i na 200 metrů s relativně nízkým poškozením zvěřiny.


 


Optika


Srnčí zvěř je lovena výhradně za dostatečného osvětlení, proto zde není nutné používat předimenzovaný zaměřovací dalekohled. Rozhodně nemusíme volit výkonný model použitelný i za zhoršených viditelných podmínek, kterou jsou vyžadované při lovu černé zvěře. Plně dostačujícím zařízením se stávají optické systémy s průměrem 40 až 42 mm se zvětšením od 2,5 až do 9x.


 


Dalekohled


K lovu srnčí zvěře je dobré uvažovat i nad kvalitním dalekohledem, který se stává nezbytnou pomůckou každého lovce. Zde hledejme model s dostatečným zvětšením, nemusí se jednat o předražený dalekohled s vysokou viditelností za soumraku. Naprosto postačí malý, lehký a kompaktní model, jelikož srnčí zvěř se loví nejčastěji za dobré viditelnosti. Zaměřte se na průměr od 32 do 42 milimetrů s osmi až desetinásobným zvětšením.


 


Výstroj


Z pohledu speciálních požadavků na oblečení nebo výstroj lovce srnčí zvěře neznáme žádné speciální požadavky se zvýšenými nároky. Zvolte si pevný nepromokavý oděv nezpůsobující rušivé zvuky. Lovec by na honitbě neměl mrznout, to je ukázka toho, že je buď chudý nebo hloupý. Nezapomeňte na oranžové či červené varovné oblečení, ať nedojde ke zbytečnému zranění či zastřelení jiným lovcem. I takové případy jsou bohužel známy. 


 


Depositphotos.com/fxquadro