Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Ošetření zvěře po naháňce

front.post
front.public: 27. 08. 2018
000 

Někdo by se mohl domnívat, že výstřelem končí celá honitba. Zkušený lovec nám však dá za pravdu, že celá operace je teprve na samém počátku. Nejen, že je nutné zkontrolovat úspěšnost zásahu, zajistit svou zbraň, ale zároveň skolenou zvěř i ošetřit.


 


Přinášíme vám cenné informace a tipy na manipulaci se zvěří po lovu.  


 


Ošetření drobné srstnaté zvěře Do této oblasti nejčastěji spadají králíci nebo zajíci. Je důležité je bez jakéhokoliv promeškávání okamžitě vymačkat a zbavit jejich tělo moči. Jakmile svou ranou zasáhnete zažívací trakt, je průnik moči do těla organismu celkem reálný a střelený kus se vystavuje úplnému znehodnocení. Vyhledejte chladné místo a zavěste střelený kus hlavou dolů do průvanu. Stáhněte jej z kůže a vyvrhněte.  


 


Ošetření pernaté zvěře Pernatou zvěř nemusíte ihned zpracovávat a připravovat k večernímu rautu, uskladnění je možné za předpokladu, že jí řádně vyháčkujete. Odstranění střev lze provést za pomocí silnějšího drátu či kusu dřeva. Takto vytvořenou pomůcku zasuňte do řitního otvoru, jemně s ní otočte a pozvolna vytahujte ven. Vyčnívající kousek střev následně uchopte rukou a vytáhněte ven. Ošetřenou zvěř můžete skladovat po dobu maximálně 2 až 3 týdnů - déle už ne.  


 


Ošetření spárkaté zvěře Zvěř z této kategorie se musí jednoznačně dělit a stahovat v čistém prostředí za pomocí nástrojů k tomu určených. Spárkaté zvěře se spojuje řez na krku s hrudníkem. Na zadním běhu vedeme řez vnitřní stranou až k zámku stejně tak, jako na předních březích, kde vedeme řez vnitřní stranou až  k hrudníku.Stahování kůže  typických zástupců, jako jsou daňci, jeleni, mufloni nebo srnci provádíme tlakem prstů a pěsti s pomocí nože. Oproti tomu u divokého prasete se stahování provádí pouze nožem, jelikož sádlo nám nedovoluje otlačení rukou.