Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Kdy zaseknout rybu

front.post
front.public: 09. 11. 2018
000  – obnovený – obnovený

Kdy zaseknout je snad nejčastější otázka, kterou si klade každý rybář a to v jakékoli disciplíně. Rozhodují totiž i zlomky sekundy a tento „pravý“ okamžik umí vycítit jen ten nejzkušenější rybář. Ale neházejte flintu do žita, platí i obecné zásady.Pokud si vybíráte „své“ místo, dbejte na prostor, aby nedošlo k poškození vašeho prutu vedoucímu většinou i ke ztrátě ryby. Tedy žádné překážky za vámi a nad hlavou, jako stromy, větve, ploty nebo i auta. Všímejte si i kolemjdoucích, abyste je netrefili zátěží nebo vláčecí nástrahou. Je-li voda zarostlá, zvolte silnější vlasec nebo šňůru, ryba se totiž nakrátko zamotá a vyřízne háček nebo se utrhne s krmítkem či olovem, zamotá se a uhyne. Sledujete-li záběr zrakem přímo, buďte trpělivý a držte se zpátky, abyste nástrahu neutrhli rybě předčasně. Dobře nastavte brzdu, kterou po záseku lehce povolíte. Na delší vzdálenost počítejte u vlasce s menším průměrem s větší průtažností. Proto je lepší v určitých situacích použít pletenou šňůru, zajistí vám spolehlivý zásek i na velké vzdálenosti a především při zavážení nástrah. Na takovou vzdálenost volte i delší pruty. U vzdáleností krátkých zasekávejte s citem a s většími háčky i razantněji. U ryb s tvrdou a kostnatou tlamou zasekněte velmi důrazně. U vláčení, plavané na proudné vodě a mokrém muškaření nebo nymfování zasekávejte, až pokud ucítíte kontakt s nástrahou a rozhodně ne opakovaně, jelikož ryby se nejčastěji po zaseknutí hned otočí a dalším zásekem se háček může uvolnit nebo i vytrhnout.  


  


Při suchém muškaření zasekněte ihned po sebrání mušky z hladiny, počkejte pouze necelou vteřinku, aby se ryba otočila hlavou dolů. Pokud je voda úplně klidná, vyčkejte o chvilinku déle. Lovíte-li ale po proudu, nesmíte zaseknout předčasně, pak totiž nástrahu z tlamy vyškubnete. U mokrého muškaření a nymfování berte vždy v úvahu sílu návazce, velikost a typ háčků. Zásek u bezprotihrotých háčků musí být sice jemnější, ale špička musí proniknout do čelisti ryby. Při použití streamerů vyberte silnější návazce, lovíte na větší vzdálenosti, pruty jsou tvrdší, a proto zásek musí být poměrně rázný. Ryba ale nesmí vylétnout nad vodu.  


 


Přívlač požaduje zaseknutí okamžitě po záběru jako u mokrého muškaření. Jeho síla závisí na typu nástrahy, volte spíše trojháčky, které neustále kontrolujte, aby nebyla špička ohnutá nebo tupá, přijdete tak o rybu. Pokud máte velmi dobře seřízenou brzdu, může zásek jít přes ni, lehce proklouznout. Tak ulovíte při střední a těžké přívlači i velké dravce. S lehkou a ultralehkou přívlačí použijte jemné náčiní a lovte na střední nebo kratší vzdálenost. Nesmíte mít rozhodně těžkou ruku. Jednoduchým řešením je pořídit pruty s jemnější akcí. Zásek potom veďte vzhůru, vodorovně stranou nebo i šikmo, záleží jen na úhlu špičky prutu k vlasci nebo šňůře. Používáte-li plastové rybky, rippery či twistery, špička se při vláčení ohýbá, ale i tak si hlídejte dostateční úhel pro optimální zásek.   Co ovlivňuje zásek na položenou? Rozhodně typ nástrahy a háčku, lovná vzdálenost, montáž, síla vlasce nebo šňůry a délka a typ prutu. Většina nejprve přitáhne brzdu nebo přidrží cívku a zasekává rovnou z navijáku. U větších vzdáleností při záseku ještě zatočte kličkou. Na úhoře použijte popotahování, napínání a cukání vlascem.  


  


Lovíte-li na mrtvou rybku úhoře nebo candáty, se zásekem nepospíchejte, ale zároveň se správným nastražením to nemusí trvat dlouho. Čekáme tedy, dokud dravec nástrahu urovná v tlamě a pluje. Zaberete-li brzy, ryba se nerozjede, zaleze s potravou a jste bez šance. U použití boilie ryba vsaje háček najednou s nástrahou, zasekněte proto ihned. Hlídejte proto pruty nebo je budete lovit ze dna.   Při použití feederu lovte na kratší nebo střední vzdálenosti. Když se pustíte do lovu na větší vzdálenost v silnějším proudu, hlídejte si průvěs, tah proudu, větve, listy, části rostlin, které jednoduše dokáží vyvolat klam záběru. Nepoužívejte šňůry, jejich průřez není nikdy kruhový a odpor vody se tím pádem zvětší. U plavené pak zasekněte ihned při jakémkoli potopení splávku a to šikmo vzhůru vždy po proudu. V proudé vodě pak využijte hlavě pevné nástrahy, zasekněte ostře, aby došlo k proseknutí jak nástrahy, tak rybí tlamy. Vyčkejte ale chvíli, aby rybka měla čas nástrahu uchopit. V pomalé vodě pak před záběrem se ryba lehce dotkne nástrahy, proto vyčkejte na potopení splávku. Stejně tak ve stojatých vodách při plavané.  


 


Lovíte-li drobnější rybky na bílé červy, larvy, krupky nebo obiloviny, zasekávejte ihned při jakémkoli pohybu splávku. Každá ryby sice reaguje různě, proto zkušený rybář pozná, která rybka jeví zájem a tomu zásek přizpůsobit. Při lovu na živou rybu využijte nastražení „naostro“, díky kterému můžete zaseknout prakticky okamžitě, jakmile je nástraha uchopena. Snížíte tak riziko poškození zásekem. Chcete-li ulovit velkého dravce, použijte víceháčkové systémy. Menší dravec bude nejdříve popotahovat nástrahu, ale velká ryba neztrácí čas. Zasekněte včas, aby nedošlo k polknutí nástrahy. Všichni víme, že zásek je ten okamžik, kdy začínáme s rybou bojovat a pokud se strefíte do toho pravého času, máte velkou šanci na výhru. Pak už záleží na vás, zda si kořist ponecháte nebo jí dáte svobodu.


Foto © depositphotos.com/Petrichuk