Kontrola věku

Tyto stránky jsou určeny osobám starším 18ti let a výhradně odborníkům a podnikatelům v oblasti výroby a prodeje střelných zbraní a střeliva a vlastníkům zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.
Stránky obsahují materiály o zbraních a střelivu a bojových sportech.

Potrvdit

Jak ulovit divokého králíka za pomocí škrtícího očka

front.post
front.public: 26. 09. 2018
000-obnoveny-obnoveny

Divoký králík je v našich končinách považován za typického lesního škůdce, proto je jeho odstřel v rámci regulace povolený a zároveň i vítaný. V tomto článku se podíváme na nejefektivnější metodu lovu za pomocí jednoduché pasti.


 


Lov králíka škrtícím okem


Ze všeho nejdříve je nutné objevit vchod do králičí stezky, kde se dá tato velmi jednoduchá past nastražit. Nahodilá instalace na libovolné místo se nedoporučuje, jelikož by se ve vaší pasti nemusel králík objevit vůbec. Právě z těchto důvodů se králík loví spíše v zimě, kdy se dá mnohem lépe najít jejich stezka.


 


Vyrobte si past


Ke zhotovení této primitivní pastě vám postačí jeden menší stromek nebo větší větev ze stromu. Uprostřed kmínku osekejte 30 cm dlouhý pruh. Velikost větve se odhaduje podle toho, zda její váha dokáže králíka udržet. Je sice pravdou, že králík není nikterak velký a dokonce nemá ani tolik síly, ale pokud bude větev příliš slabá, uteče vám z ní.


 


Nyní větev položte nad králičí cestu tak, aby byla její osekaná středová část přímo nad stezkou, takže bude tvořit pomyslnou bránu. Okolní větve ho sami navedou, aby prošel přímo skrze past. Klidně strany doplňte o další větvičky a znemožněte tak vyhnutí středové části.


 


Připravte si drát


K dalšímu postupu je zapotřebí disponovat mosazným nebo měděným drátem, na jehož konci vytvořte malé očko. Nesmí být menší než tři centimetry a celková délka drátu nad očkem nesmí být kratší než 60 cm. Past funguje na velice jednoduchém principu. Stačí provléknout konec připraveným očkem, vytvoříte tak systém oprátky a jakmile do ní králík vběhne, sám se v zápasu o únik uškrtí. Konec drátu však musíte na pevno omotat kolem větvě na stromu.


 


Drtivá většina lovců doporučuje umístit očko tak 10 až 15 centimetrů nad zem. Místo si řádně označte a choďte výsledek kontrolovat každý den. V opačné případě by vám úlovek mohla sežrat liška.